109x79 cm

Pamuk, yün
cotton, wool

Hitit Güneşi

Hitit güneşi (tarih ve uygarlık olarak  yanlış adlandırılmış olsa da / aslı Hatti) mitolojisi ve deseni ile beni çok etkiliyor.

Güneşin kutsallığı, doğurganlığı, hayat vermesi o kadar etkileyici ki. MÖ 5.yy da önceleri astrologların yıldız belirlemede kullandığı düşünülen sembol, sonra ağıtsal törenlerde ses çıkaran asalarda yer almış. Orta yuvarlak güneş ya da dünyayı temsil ederken, öküz boynuzları bu şekli sarmalıyor, taşıyor.

Benim güneş kursu yorumumda detaylar silkelendi, güneşe odaklanıldı. Zemin için ham pamuk ip kullanılırken, hayatı dışa vuran cıvıl cıvıl güneş deseni için tamamen doğal halı yünleri kullanıldı.

Sun Disk

The Hittite Sun Disk or Hittite Sun Course is an ancient Anatolian symbol dating back to the 5th century BC.

The symbol has been observed to be used in astrology mainly, then has taken its place in sacred ceremonies crowning the screpters. Ox horns carries the middle design which is either the earth or the sun..

In my inpretation of sun course, details are eliminated and the sun is put into focus. For the backround , natural cotton fibers and for the mid design natural rug wools are used.