87 x 140 cm.

Pamuk ve yün
Cotton and wool

Bilgi için - For information

Göze Göz

Yerdeyim. Ayağınla ez boynumu,
Biliyorum korkunç ağırsın.
Biliyorum elinde alevler, şimşekler var.
Ama yüreğimi ateşe verirsen
Yakamayacaksın,
Çünkü yüreğim nicedir bir avuç kül.

Meleagros ( MÖ 3.yy)

Bu Helenistik dönem şiiri dönüp dönüp okuduğum Talat Halman ın Eski Anadolu ve Ortadoğu’dan Şiirler kitabından..
Sersemce yönetilememezlikler ile 2021 yazına damga vuran orman yangınlarına, içimiz çaresizlik ile kahrolurken dua ve beddualar girdi ilmeklere..

Kem göz, göz kalması, göz alması, göz değmesi, göze gelme… ne çok etkisi var gözün kültürümüzde, geleneğimizde.
Geleneği gene gelenekçi bir sanat ile buluşturup; yalın, modern ve  eğlenceli çizgilerde sürdürebilir kılmak.. Bunları dokurken tek amacım bu.
Duasına güç katması için tekrarlanan göz motiflerini, kahverenginin en güzel tonları ve turuncunun sıcak davetine sardım, sarmaladım. Oturma odasının göbeğine ya da ana kapının tam karşısına gelecek şekilde yerleştiğinde, o eve de huzurlu bir sıcaklık katacak.
Güzelliklere kapı olsun.

Eye for an Eye

While the forest fires in Turkey’s Aegean region ate our hearts out, sadness and tears melded in the loops in summer of 2021. The evil eye with its numerous connotations has its vast presence in our culture. In the idioms, local prayers, anonymous sayings one will easily encounter.

The repeating eye motif, all wrapped up in the warmest browns and an enchanting shade of orange, is assuring the strength of the prayer for warding off the evil. When placed in a living room or a sleeping room or better in the entrance, this weaving is sure to add comfort and confidence to that home.