125x90 cm

Ham ve boyalı pamuk ip
Raw and dyed cotton

Muska

Muska, nazar, göz, kemgöz temalarını yine geleneksel kilim motifleri ile birlikte yorumlanan  Altmış Yetmiş Çıkmış Gitmiş Koleksiyonundan bir çalışmadır.

Bir dokumada farklı kalınlıkları olan ipler kullanarak derinlikler yaratmayı seviyorum. Bu çalışmada, 16. ve 17.yy Bergama halılarında sıkça rastlanan üçgen muska motifi kemgöz deseni ile birleşti; fazlalıklarından arındı, birlikte yorumlandı. Yapımında ham ve boyalı pamuk ip kullanıldı. 

Ham bez ile kaplanmış ahşap karkasa gerilidir. Bu karkas ile teslim edilecektir.

Amulet

This tapestry is from ‘sixty seventy shoed to eternity*’ collection. The collection carries evil eye theme which is interpreted together with traditional kilim patterns.

The muska/amulet design which is commonly used in Anatolian kilims is enlarged with a little bit playing around to be the woven evil eye on the wall. Triangular amulets often represented in Bergama rugs (16th/17th century) supposed to have magical powers. The triangular amulet pattern is united with evil eye design; purified from its excess details, reinterpreted and carried to a huge size wall tapestry. 

The weaving is stretched over carcase covered with raw cotton fabric.

*traditional public prayer for preventing evil eye