82x80 cm

Jut, kendir, kumaş , pamuk
Jute, fabric, hemp, cotton

Üzerlik

Eteğinden, paçandan kırpık kumaşlar mı bağlayayım, kendirler, urganlar mı; nazar boncukları mı takayım, üzerlikler mi yakayım da  kaçırayım kötülükleri.

Doğu Akdeniz de sıklıkla rastlanan üzerlik otu, eskilerden günümüze  nazar değmesin diye çok sık kullanılıyor. Eğer bir kimsenin nazara geldiğine inanılırsa, o kimsenin elbisesinden bir parça alınır. Alınan parça yediye bölünür, üzerlik otu ile yakılır ve nazar olan kimseye koklatılır. Bu paçavraların, nazar boncuklarınn takıldığı nazarlıklara da üzerklik deniyor. Üzerklik takılan eve yılanların da gelmeyeceğine inanılır.

Üzerlik / Wild Rue

Üzerlik herb is used as a talisman against “evil-eye” from ancient times to up to now. Mostly seen in east Mediterranean region, its habitat is semi-arid conditions including steppe areas (sometimes salty soil), from sea level to 1500 m. If a person is thought to be exposed to evil eye, a part from that person’s outfit is cut, shredded into seven pieces, is burned together with the üzerlik herb.      The ornaments made with beads and shredded fabrics are also called üzerlik. Snakes are thought to be prevented out of homes with these ornaments.