94x137 cm

Yün
Wool

Bilgi için - For information

Yumurta II

Yumurta, başlangıçtan bir önceye ait bir nesne-form. Öznenin, her kimse ve neyse oluştuğu ve yaşama hazırlandığı yer. Bir embriyoyu en rasyonel sarmalayan, vücuttan en verimli şekilde çıkabilen formu, yuvarlansa da başlangıç noktasına geri dönen ve yaşamın başlangıcı olacak kadar sağlam bir yapısı ile Yumurta’ya “mükemmel şekil” denilmesi boşuna değil.. Köşesiz, açısız ve kırılganlığıyla doğurganlığı ve naifliği simgeliyor.

Benim tasarımım da sıcacık güneşi içine aldı. Göz oldu nazar oldu; umut oldu. Kenarlardaki simgeler nedir derseniz; onlar yaşamı bekleyen küçük çapaklar, engeller, yol ayrımları, iyi kötü anılar.

Egg II

The egg is an object-form defining a time before the beginning. It is the place where the subject is formed and prepared for life. It is not for nothing that the Egg is called the “perfect shape”, with its form that wraps an embryo in the most rational way, that can exit the body in the most efficient way, that returns to its starting point even if it rolls, and that is solid enough to be the beginning of life. It symbolizes fertility and naivety with its cornerless, angleless and fragile form. 

My design, enclosing the warmest sun, became an evil eye guarding for true hope. If you ask what the symbols on the edges are; they are the little burrs, obstacles, crossroads, good and bad memories that await life.