90x135 cm

Yün, pamuk
Wool, cotton

Bilgi için - For information

Labirent

Yaşamın kaynağı, özü, sırrı, öfkesi, sevgisi, bilgeliği ile bir Güneş hikayesi. Sonsuz ilham kaynağım. Güneşin Bodrum’da yaşamamın üzerimdeki etkisi de yadsınmaz; ama, Mezopotamya ve Akdeniz kültürlerine daldıkça karşıma çıkan ilahi gücün evrensel simgesi o. Ve tabi arkeolojik etkilenmeler: Göbeklitepe’nin megalit/anıt taşlarının dairesel yapılaşmasının, belki de gök cisimlerinin hareketlerini ve bir tapınma şeklini anlatabiliyor olmasının da bendeki bir yansıması.
Yine de, kesinlikle bir umuda ve bilgeliğe yolculuğun sebatkar hikayesi. Yanık turuncu büyüye ulaşmaya çalışan azimli ama umut dolu yol. Makaron renkler, yumuşak kahveler baharı ve yazı müjdeliyor.

Labyrinth

Tributes as the source and the secret of life, the affection and the rage, the wisdom, so many ancient gods.. all in the Sun. My infinite source of inspriation. Admitting my choice of living in Bodrum as a given factor for my devotion, the Sun certainly carries me away as I go deeper into the ancient stories of Mesopotamian and Mediterranean cultures. The universal symbol for divine power. Also there is the influencing archeological enigmas: The explanation about Göbeklitepe about the round architecture of its monumental megalith stones of as the movement of the celestial bodies and a kind of worshipping. Yet, absolutely a story on the determined voyage to hope and wisdom. A pathway to the captivating burnt orange through macaron colors. Hailing summer.